Mottakere av Teaterkritikerprisen
Denne prisen ble delt ut for aller første gang i 1940, og følgende har mottatt prisen:
2018/2019 Teaterkritikerprisen 2018/2019 går til Susie Wang for stykket Mumiebrun.
2017/2018 Teaterkritikerprisen 2017/2018 går til Johannes Holmen Dahl for Glassmenasjeriet.
2016/2017 Teaterkritikerprisen 2016/2017 går til Morten Traavik for Århundrets rettsak
2015/16 Teaterkritikerprisen 2015/16 går til Det samiske nasjonalteatret Beaivváš for Vidas Extremas
2014/15 Teaterkritikerprisen 2014/2015 går til Verdensteatret for forestillingen Broen over Gjørme.
2012/13 Tore Vagn Lid for regien på Kill them all! ved Nathionaltheatret.
2011/12 De Utvalgte for forestillingen Kunsten å bli tam med urpremiere på Black Box Teater.
2010/11 Heidi Gjermundsen Broch for rollen som Diana i Next to Normal ved Det Norske Teatret
2007/08 Vegard Vinge og Ida Müller for oppsetningen av Gengangere, Black Box Teater
2006/07 Sven Nordin for rollen som Isak Sellanrå i Markens Grøde (Knut Hamsun) ved Nationaltheatret.
2003/04 Lasse Kolsrud for manus og regi på Bikubesong (Frode Grytten) ved Det Norske Teatret
2001/02 Hildegunn Eggen for tittelrollen i Mutter Courage (Berthold Brecht) ved Trøndelag Teater.
2000/01 Anders Hatlo for konferansieren i Cabaret.
1999/00 Kjetil Bang-Hansen for regi av Apostlenes gjerninger.
1998/99 Yngve Sundvor for regi av Hamsuns Sult ved Nationaltheatret.
1997/98 Even Stormoen for rollen som Harpagon i Moliéres Den gjerrige ved Rogaland Teater.
1996/97 Nils Sletta for rollen som Mattis i Vesaas Fuglane ved Det Norske Teatret.
1995/96 Sverre Anker Ousdal for rollen som Rittmesteren i Strindbergs Faderen
1994/95 Svein Tindberg for rollen i Etter Markusevangeliet ved Det Norske Teatret.
1993/94 Helge Hoff Monsen for scenografi og kostymer i Cyrano de Bergerac ved Det Norske Teatret.
1992/93 Lise Fjeldstad for tolkningen av fru Alving i Gengangere ved Nationaltheatret.
1991/92 Jon Eikemo for hans Jakob Sande-forestilling ved Det Norske Teatret.
1990/91 Jorunn Kjellsby for rollen som moren i Salka Valka (Halldór Laxness) ved Det Norske Teatret.
1989/90 Nils Ole Oftebro for tittelrollen i Molieres Don Juan.
1988/89 Terje Strømdahl for rollen som gutten i Den 25. timen (P.O. Enquist) ved Nationaltheatret.
1987/88 Christian Egemar for scenografi til Helligtrekongersaften på Trøndelag Teater.
1987/88 Terje Mærli for regi av Helligtrekongersaften på Trøndelag Teater.
1986/87 Bjørn Sundquist for tittelrollen i Pantagleize.
1985/86 Rut Tellefsen (ønsket ikke å motta prisen)
1984/85 Gisle Straume for tittelrollen i Brechts Galileis liv.
1983/84 Kjersti Germeten for manus, regi og dukker til Rudyard Kiplings Den hvite selen på Oslo Nye/Dukketeatret.
1982/83 Alexandra Myskova for iscenesettelsen av Ein månad på landet
1981/82 Stein Winge for regien av Barabbas (Michel de Ghelderode)
1980/81 Britt Langlie for tolkningen av tittelrollen i Piaf ved Det Norske Teatret.
1979/80 Ingebjørg Sem for regien av Mot raudt lys (Yvonne Keuls) ved Det Norske Teatret.
1978/79 Lubos Hruza for sceneografien i John Gabriel Borkman (Henrik Ibsen) ved Nationaltheatret.
1977/78 Harald Heide Steen for tittelrollen i Postmannen frå Arles (Ernst Bruun Olsen) ved Det Norske Teatret.
1976/77 Tormod Skagestad for dramatisering og regi av Ettermæle (Olav Duun) ved Det Norske Teatret.
1975/76 Bjørn Endreson for regi av Seks Beckett (én ukes Beckett-program) ved Det Norske Teatret.
1974/75 Jack Fjeldstad for tittelrollen i Vaktmester’n (Harold Pinter) ved Det Norske Teatret.
1973/74 Frank Robert for rollen som Gustaf i Kreditorer (August Stridberg) ved Nationaltheatret.
1972/73 Pål Løkkeberg for iscenesettelsen av Gengangere (Henrik Ibsen) ved Nationaltheatret.
1971/72 Bjarne Andersen for rollen som Hamm i Sluttspel (Samuel Beckett) ved Det Norske Teatret.
1970/71 Henki Kolstad for rollen som narren i Kong Lear (William Shakespeare) ved Nationaltheatret.
1969/70 Arne Walentin for scenografien i Til Damaskus (August Stridberg) ved Det Norske Teatret.
1968/69 Aud Schønemann for rollen som Mrs. Piper i Skulle det dukke opp flere lik er det bare å ringe (Jack Popplewell) ved Oslo Nye Teater.
1967/68 Lasse Kolstad for rollen som Tevye i Spelemann på taket (Joseph Stein) ved Det Norske Teatret.
1966/67 Georg Løkkeberg for rollen som Marki de Sade i Mordet på Marat (Peter Weiss) ved Nationaltheatret.
1965/66 Per Sunderland for rollen som von Berg i Det hendte i Vichy (Arthur Miller) ved Nationaltheatret.
1964/65 Wenche Foss for rollen som Maggie i Etter syndefallet (Arthur Miller) ved Nationaltheatret.
1963/64 Liv Strømsted for rollen som Maggie i Teenagerlove (Ernst Bruun Olsen) ved Oslo Nye Teater.
1962/63 Toralv Maurstad for rollen som Richard i O, skjønne ungdom (Eugene O’Neill) ved Nationaltheatret.
1961/62 Tordis Maurstad for rollen som Mary Tyrone i Lang dags ferd mot natt (Eugene O’Neill) ved Det Norske Teatret.
1960/61 Per Aabel for rollen som Bernhard Shaw og Lillebil Ibsen for rollen som Mrs. Patric Cambell i Kjære løgnhals (Jerome Kilty) ved Nationaltheatret.
1959/60 Ella Hval for rollen som Meg i Gisselet (Brendan Behan) ved Centralteatret.
1958/59 Claes Gill for tittelrollen i Henrik IV (William Shakespeare) ved Det Nye Teater.
1957/58 Rønnaug Alten for rollen som Isobel i Cherrys have (Robert Bolt) ved Oslo Nye Teater.
1956/57 Kolbjørn Buøen for rollen som Fyrst Bolkonski i Krig og fred (Leo Tolstoj) ved Nationaltheatret.
1955/56 Knut Wigert for rollen som Fyrst Julian i Keiser og Galilæer (Henrik Ibsen) ved Nationaltheatret.
1954/55 Stein Grieg Halvorsen for rollen som Paul Lange i Paul Lange og Tora Parsberg (Bjørnstjerne Bjørnson) ved Nationaltheatret.
1953/54 Espen Skjønberg for tittelrollen i Hamlet (William Shakespeare) ved Det Nye Teater.
1952/53 Ola Isene for rollen som Stephen Kumalo i Jeg har en venn (Maxwell Anderson) ved Folketeatret.
1951/52 August Oddvar for rollen som Cæsar i Georg Bernhard Shaws Cæsar og Cleopatra ved Nationaltheatret.
1950/51 Ragnhild Hald for rollen som grevinnen i Den gode fra Chaillot på Det Norske Teatret
1949/50 Gerda Ring for instrukson av Jean Paul Sartres Skitne hender på Nationaltheatret
1948/49 Aase Bye for rollen som Blanche i En sporvogn til begjær
1947/48 Helen Brinchmann for rollen som Cecilie i Helge Krogs Underveis på Nationaltheatret
1946/47 Ada Kramm for rollen som Amanda Wingfield i Glassmenasjeriet.
1945/46 Hans Jacob Nilsen for sitt spill i Shakespeares Hamlet
1945/46 Knut Hergel for iscenesettelsen av Antigone på Det Norske Teatret
1942-45 Ikke utdelt
1940/41 Gerd Egede Nissen (senere Grieg) for rollen som Tora Parsberg i Bjørnstjerne Bjørnsons Paul Lange og Tora Parsberg.
1939/40 Olafr Havrevold for rollen som Den trette i Johan Borgens Mens vi venter på Nationaltheatret
1939/40 Lars Tvinde for rollen som Didrik I Olav Duuns Medmenneske på Det Norske Teatret